Nowa era telewizorów Samsung AI

Technologie sztucznej inteligencji stają się jeszcze powszechniejsze i stanowią coraz ważniejszy element współczesnych innowacji – również w segmencie telewizorów. Wyznacznikiem nowej ery AI w tej kategorii są najnowsze telewizory Neo QLED, reprezentujące trzecią generację rozwiązań AI firmy Samsung.


Sztuczna inteligencja nie jest dla firmy Samsung niczym nowym – historia inwestycji w badania i rozwój technologii AI sięga ponad dziesięciu lat wstecz. Samsung wprowadza inteligentne rozwiązania do swoich produktów i usług wierząc, że więcej funkcji opartych na sztucznej inteligencji pomoże ludziom żyć łatwiej w lepszych warunkach oraz czerpać bogatsze i bardziej satysfakcjonujące doświadczenia  korzystania z najnowszych zdobyczy techniki.

W 2022 r. firma poinformowała o zamiarze zainwestowania ponad 350 miliardów dolarów w nowe technologie, w tym półprzewodniki, sztuczną inteligencję i biotechnologię. Z kolei w 2023 r. ogłosiła powstanie własnej platformy generatywnej sztucznej inteligencji o nazwie Samsung Gauss, składającej się z trzech modeli: Samsung Gauss Language, Samsung Gauss Code i Samsung Gauss Image.

Samsung kontynuuje też nakłady i wsparcie dla twórców i innowatorów w obszarze sztucznej inteligencji za pośrednictwem takich inicjatyw, jak program akceleracyjny dla start-upów C-Lab Outside i hub badawczo-rozwojowy Samsung Advanced Institute of Technology.

Postęp, jakiego dokonał Samsung w zakresie technologii AI, dobrze obrazuje rozwój procesorów zasilających telewizory tej marki. Dość wspomnieć, że urządzenia należące do pierwszej generacji TV Samsung z możliwościami AI – seria Excellence Line – dysponowały układami Neural Quantum wykorzystującymi 20 sieci neuronowych. W drugiej generacji procesorów, NQ4 AI Gen2, stosowanych w telewizorach Neo QLED QN900C i QN800C, liczba wykorzystywanych sieci wzrosła do 64.

Obecna, najnowsza generacja procesorów – Neural Quantum 8K Gen3 – obsługuje już 512 takich sieci (układy te znalazły zastosowanie w telewizorze Samsung Neo QLED QN900D 2024). Procesor NQ8 AI Gen3 ma 25 razy większą pojemność sieci neuronowej od poprzednika i charakteryzuje się doskonałą wydajnością, przy prędkościach NPU i GPU odpowiednio dwu- i 2,2-krotnie szybszych, a CPU pracuje o 30 proc. szybciej.

Wydajność układu przesądza o unikatowych parametrach i możliwościach telewizora Excellence Line Neo QLED 8K QN900D, umożliwiając optymalne skalowanie obrazu i wzbogacanie dźwięku, dzięki czemu na ekranie można zobaczyć – a w głośnikach usłyszeć – więcej szczegółów niż kiedykolwiek wcześniej. Technologia Skalowania AI 4K, zasilana przez sieci neuronowe i wspierana przez sztuczną inteligencję przekształca treści do rozdzielczości zbliżonej do 4K także w telewizorach Neo QLED i QLED.

AI w telewizorach – korzyści dla użytkownika

Rozwojowi technologii wideo towarzyszy trend zwiększania przekątnych ekranów. Chcemy na swoich telewizorach widzieć więcej i lepiej, czego dowodem jest rosnąca popularność urządzeń z przekątnymi ekranu wynoszącymi 65 cali czy 75 cali i większych.

Problem w tym, że treści wideo w jakości SD czy HD które powstały w latach 70 czy 90-tych i później, w trakcie wyświetlania na dużych ekranach tracą na jakości, wobec czego aby wyglądały dobrze wymagane jest stosowanie odpowiednich technologii upscalingu, które poprawiają jakość obrazu tak, aby była ona jak najlepsza, najbardziej przyjemna dla oka. Rozwiązaniem jest wykorzystanie uczenia maszynowego, powstałych w oparciu o nie algorytmów i sztucznej inteligencji.

Pracownik Bandai Namco aresztowany

Zgodnie z informacjami Games Industry, aresztowano byłego pracownika Bandai...

Ulas Karademir wraca do IO Interactive – będzie pracował m.in. przy projekcie 007

Twórca gier takich jak Hitman oraz powstający Project 007...

Ogłoszono datę premiery filmu Mortal Kombat 2

Warner Bros. ogłosiło, kiedy Mortal Kombat 2, czyli kolejna...

Premie Wideo zaprezentowało zwiastun 2. sezonu serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy

Serial będzie dostępny wyłącznie na Prime Video od 29...

Amazon potwierdza, że będzie serial Tomb Raider

Amazon potwierdził dzisiaj, że pracuje serialem telewizyjnym opartym na...

Crime Simulator – zobacz trailer i demo polskiego symulatora przestępcy

Crime Simulator to unikalny symulator działalności przestępczego podziemia polskiego...

Steam i PlayStation Store mają w Polsce problem – UOKiK wszczął postępowanie

Czy na rynku sprzedaży gier wideo mogło dojść do...

MOUZ ponownie mistrzami ESL Pro League

19. sezon ESL Pro League zakończył się na Malcie...

5 dni do końca okazji na klasyki na GOG

Jeszcze tylko 5 dni promocji pozostało na GOGu na...

God of War: Ragnarok już wkrótce ma trafić na PC

Billbil-kun – znany informator, który pisze dla serwisu  Dealabs,...

Gracz stworzył kontroler do Xboxa w kształcie artefaktu z Baldur’s Gate 3

Fan gry Baldur's Gate 3 stworzył Tajemniczy Artefakt, który...

PAC-MAN Mega Tunnel Battle: Chomp Champs już dostępne

Bandai Namco Europe ogłosiło dzisiaj premierę gry PAC-MAN MEGA...