Płyty główne MSI Z790 i procesory Intel® Core™ 13. generacji już są!

Firma MSI ma przyjemność poinformować, że wraz z najnowszymi procesorami Intel® Core™ 13. generacji na rynku zadebiutuje również nowa rodzina płyt głównych z chipsetem Z790. W jej skład wejdą płyty główne z serii MEG, MPG, MAG i PRO. Płyty główne firmy MSI, które bazują na chipsecie Z790 i współpracują z najnowszymi procesorami Intel® Core™ 13. generacji oferują użytkownikom dużo wyższą moc obliczeniową i z pewnością przyczynią się do rynkowego sukcesu nowej generacji procesorów. MSI, jako wiodąca na świecie marka płyt głównych, opracowała płyty główne z serii MSI Z790 z myślą o jak najlepszej wydajności, z której mogą skorzystać nie tylko gracze i twórcy, ale również wszyscy inni użytkownicy.


Procesory Intel® Core ™ 13. generacji, podobnie jak ich poprzednicy, bazują na Hybrydowej Architekturze, Hybrid Architecture, i produkowane są z wykorzystaniem procesu technologicznego oznaczonego, jako „Intel® 7”. W tej najnowszej generacji układów, zwiększono jednak liczbę wydajnych rdzeni typu E-core, co w sumie sprawiło, że procesory mają dyspozycji do 24 rdzeni, które mogą jednocześnie realizować do 32 wątków. Nieznacznie zwiększona została również wielkość pamięci cache L3 do 36 MB, ale co ważniejsze, procesor może teraz od razu współpracować z pamięciami DDR5 pracującymi z częstotliwością od 5600 MHz. W momencie premiery dostępne będą trzy modele nowych układów: i9-13900K, i7-13700K oraz i5-13600K.

Charakterystyka płyt głównych z serii MSI Z790

W płytach głównych z serii MSI Z790 wprowadzono wiele interesujących ulepszeń. Zmodernizowano m.in. konstrukcję systemu faz zasilania. I tak we flagowym modelu, MEG Z790 GODLIKE, znalazł się 26-fazowy moduł zasilania procesora, który wykorzystuje dwuszynową konfigurację, zgodną ze specyfikacją Duet Rail Power System (DPRS), i pozwala zasilić procesor prądem o natężeniu 105A stosując do tego celu inteligentne stopnie zasilania, Smart Power Stage (SPS). Z kolei w podstawowych modelach płyty głównych z serii PRO, wykorzystano 16-fazowy system zasilania procesora zgodny z DRPS, który dostarcza prąd z systemu stopni zasilania SPS o natężeniu 80A. Oprócz tak potężnej konstrukcji wielofazowego systemu zasilania, nie zapomniano również o napędach M.2. Z tego powodu nowe płyty wyposażone są w dwustronny system chłodzenie napędów M.2. M.2 Shield Frozr, który to może pomóc w obniżeniu temperatury dysków o 5%. Oprócz fizycznych systemów chłodzenia, na płytach MSI zaimplementowano również dwie nowatorskie technologie Frozr AI Cooling oraz CPU Cooler Tuning. Oba rozwiązania dostępne są z poziomu oprogramowania i BIOS-u, a ich zadaniem jest dodatkowe wspomaganie możliwości systemu chłodzenia.
Wszystkie nowe modele płyt głównych z chipsetem Z790 korzystają z najnowszych rozwiązań dotyczących sieci bezprzewodowych, które zgodne są ze specyfikacją Wi-Fi 6E. Zwiększono również liczbę złączy M.2 tak, aby pomieścić na płycie jeszcze większą ilość modułów pamięci masowej. MEG Z790 GODLIKE oferuje możliwość zamontowania pamięci masowej w aż 7 slotach M.2! Jeśli chodzi o osoby, które samodzielnie składają komputery, to z pewnością ucieszy je fakt, że na nowych płytach znalazł się opatentowany przez MSI magnetyczny zatrzask oraz pozbawiony śrub system montażu napędów M.2 w osłonach M.2 Shield Frozr, a także to, że płyty wyposażono w przednie złącza USB 3.2 Gen 2×2 Type-C zgodne ze specyfikacją Power Delivery 60W oraz w złącza do taśm podświetleniowych pozwalające na obsługę urządzeń ARGB Gen 2.

Pracownik Bandai Namco aresztowany

Zgodnie z informacjami Games Industry, aresztowano byłego pracownika Bandai...

Ulas Karademir wraca do IO Interactive – będzie pracował m.in. przy projekcie 007

Twórca gier takich jak Hitman oraz powstający Project 007...

Ogłoszono datę premiery filmu Mortal Kombat 2

Warner Bros. ogłosiło, kiedy Mortal Kombat 2, czyli kolejna...

Premie Wideo zaprezentowało zwiastun 2. sezonu serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy

Serial będzie dostępny wyłącznie na Prime Video od 29...

Amazon potwierdza, że będzie serial Tomb Raider

Amazon potwierdził dzisiaj, że pracuje serialem telewizyjnym opartym na...

Crime Simulator – zobacz trailer i demo polskiego symulatora przestępcy

Crime Simulator to unikalny symulator działalności przestępczego podziemia polskiego...

Steam i PlayStation Store mają w Polsce problem – UOKiK wszczął postępowanie

Czy na rynku sprzedaży gier wideo mogło dojść do...

MOUZ ponownie mistrzami ESL Pro League

19. sezon ESL Pro League zakończył się na Malcie...

5 dni do końca okazji na klasyki na GOG

Jeszcze tylko 5 dni promocji pozostało na GOGu na...

God of War: Ragnarok już wkrótce ma trafić na PC

Billbil-kun – znany informator, który pisze dla serwisu  Dealabs,...

Gracz stworzył kontroler do Xboxa w kształcie artefaktu z Baldur’s Gate 3

Fan gry Baldur's Gate 3 stworzył Tajemniczy Artefakt, który...

PAC-MAN Mega Tunnel Battle: Chomp Champs już dostępne

Bandai Namco Europe ogłosiło dzisiaj premierę gry PAC-MAN MEGA...